12 lipca 2011

Bonus: Eco Certyfikaty

Stosując piankę do demakijażu z firmy NUXE, którą uważałam za jedną z firm kosmetyków naturalnych, zaczęłam się zastanawiać dlaczego taka znana firma nie posiada żadnych certyfikatów. Spojrzałam na skład i się przeraziłam. Chemia, chemia, chemia!
Już nie kupię żadnego kosmetyku z firmy NUXE oraz żadnego bez certyfikatów. Niestety wraz z modą na bio i eco przyszły podróbki i pseudo naturalne produkty. Trzeba naprawdę uważać! Więc po czym najlepiej poznać produkt w pełni naturalny? Pierwszym krokiem są certyfikaty ekologiczne.

Certyfikat ekologiczny to dokument potwierdzający i gwarantujący, że produkt nim wyróżniony spełnia surowe wymagania postawione dla produktu ekologicznego. Oznacza to m.in, że jest przyjazny dla człowieka i środowiska, na żadnym etapie produkcji nie był testowany na zwierzętach, jego opakowanie podlega recyklingowi. Symbol eko certyfikatu występuje na opakowaniu oznaczonego nim produktu. 
Poniżej  najbardziej znane certyfikaty ekologiczne: *

Certyfikat potwierdza, że:
 - w procesie produkcji oznaczonych nim kosmetyków użyto wyłącznie naturalnych surowców z kontrolowanych upraw oraz certyfikowanych dzikich zbiorów
- na żadnym z etapów produkcji kosmetyk nie był testowany na zwierzętach
- producent nie stosuje surowców z martwych zwierząt (olej żółwi, olej z norki, kolagen pochodzenia zwierzęcego, tłuszcz ze świstaka), syntetycznych środków barwiących, substancji zapachowych, silikonów, parafiny i innych pochodnych ropy naftowej
- dopuszczalne jest zastosowanie, obok konserwantów naturalnych, kilka konserwantów identycznych z naturalnymi, informacja taka jest zaznaczona na opakowaniu
- opakowanie jest ekologiczne i łatwo podlega procesowi rozkładu
- proces produkcji jest bezpieczny dla środowiska naturalnego
ECOCERT jest międzynarodową organizacją weryfikującą i wydającą certyfikaty potwierdzające, że produkt spełnia wymogi dla produktu ekologicznego.

Instytucja ta wyróżnia dwa rodzaje kosmetyków:

- kosmetyk naturalny: przynajmniej 95% składników jest pochodzenia naturalnego, składniki syntetyczne stanowią maksymalnie 5% składu produktu
- kosmetyk naturalny i organiczny: minimum 95% składników jest pochodzenia naturalnego oraz minimum 50% z nich pochodzi z upraw ekologicznych, składniki syntetyczne stanowią maksymalnie 5% składu
- Na każdym opakowaniu wymagane jest podanie ilości surowców naturalnych oraz pochodzących z upraw ekologicznych. 

Certyfikat ECOCERT potwierdza, że:
- nie stosowano produktów modyfikowanych genetycznie
- produktu końcowego nie testowano na zwierzętach
- surowce pochodzenia zwierzęcego pochodzą tylko z żywych zwierząt np. mleko, miód
- nie użyto syntetycznych substancji barwiących, zapachowych, sztucznych tłuszczy, olejów, silikonów, parafiny i innych pochodnych ropy naftowej oraz emulgatorów PEG
- w procesie produkcji nie korzystano z radioaktywnego naświetlania składników ani produktu końcowego

Organizacja COSMEBIO nadaje produktom logo BIO lub ECO. Odznaczane produkty zawierają w głównej mierze składniki naturalne lub pochodzenia naturalnego.
Aby kosmetyk został uznany za ekologiczny musi zawierać 95% składników naturalnych, pochodzenia naturalnego lub pochodzących z upraw ekologicznych. Minimum 95% surowców pochodzenia roślinnego musi pochodzić z rolnictwa ekologicznego.
Pozostałe wymogi są tożsame z wymaganiami dla produktu ekologicznego dla certyfikatów BDIH/ECOCERT.


Produkty posiadające certyfikat SOIL ASSOCIATION zawierają w 95% składniki organiczne. Spełniają pozostałe wymogi przewidziane dla kosmetyków ekologicznych. Gwarantują również spełnienie najwyższych standardów dotyczących rolnictwa ekologicznego, ekologicznej hodowli oraz ochrony środowiska naturalnego.

Certyfikat Soil Association potwierdza, że produkt:
- zawiera maksymalną możliwą ilość składników organicznych
- jest organiczny w 95% lub, jeśli nie ma wystarczającej ilości składników organicznych, jest organiczny w przynajmniej 70% i ma opis „ze składnikami organicznymi”
- składniki nie są modyfikowane genetycznie
- jest biodegradowalny i przyjazny dla środowiska
- jest wolny składników znanych jako potencjalnie toksyczne dla ludzi lub środowiska (m.in. parabeny, produkty petrochemiczne, sztuczne aromaty, detergenty – SLS, glikole, DEA, MEA, TEA, triclosan itp.)Organizacja NaTrue podzieliła kosmetyki organiczne i naturalne na trzy grupy:
1. Kosmetyk naturalny (logo z jedną gwiazdką): W skład produktów zaliczanych do tej grupy wchodzi woda oraz surowce naturalne, identyczne z naturalnymi i niemal naturalne.
2. Kosmetyk naturalny z częścią organiczną (logo z dwiema gwiazdkami): Spełnia wymogi przewidziane dla kosmetyku naturalnego oraz 70% surowców naturalnych pochodzi z upraw ekologicznych lub kontrolowanego dzikiego zbioru.
3. Kosmetyk organiczny (logo z trzema gwiazdkami): Oprócz wymagań stawianych kosmetykowi naturalnemu, posiada w swoim składzie minimum 95% substancji pochodzących z upraw ekologicznych lub kontrolowanego dzikiego zbioru.

Opakowanie kosmetyku powinno być wyprodukowane z odnawialnych surowców, podlegać recyklingowi oraz być ograniczone do minimum.

Logo to informuje, że produkt końcowy ani żaden z jego składników nie był testowany na zwierzętach. Kosmetyk nie zawiera składników z martwych zwierząt, może jednak posiadać w składzie surowce pochodzące od żywych zwierząt jak np. lanolinę, wosk pszczeli, miód, mleko.

Kosmetyki nie testowane na zwierzętach mogą być oznaczone skrótem BWC – Beauty Without Cruelty oraz hasłami Animal Friendly, Not Tested On Animals.

Producenci kosmetyków sami decydują o umieszczeniu na produkcie loga – Nie Testowany Na Zwierzętach. Do organizacji konsumenckich należy weryfikacja czy informacja ta jest prawdziwa.


Organizacja przedstawia kryteria sprawiedliwego handlu:
- Sprawiedliwe płace 
Pracownicy otrzymują płacę umożliwiającą im zaspokojenie podstawowych potrzeb (wyżywienie, mieszkanie, opieka medyczna dla całej rodziny oraz edukacja).

- Właściwe warunki pracy 
Pracownicy mają zagwarantowane bezpieczne, nie narażające zdrowia środowisko pracy.
Edukacja konsumentów 
Organizacja przekazuje konsumentom wiedzę o sposobie produkcji towaru, kraju jego pochodzenia i kulturze w której powstaje.

- Zrównoważony rozwój 
Organizacje Sprawiedliwego Handlu popularyzują wśród społeczności ochronę środowiska naturalnego oraz zrównoważone czerpanie z bogactw naturalnych regionu. Przy eksploatacji zasobów naturalnych zalecają użycie metod przyjaznych środowisku.

- Wsparcie finansowe i techniczne 
Organizacje Sprawiedliwego Handlu udzielają wsparcia finansowego lokalnym producentom w postaci pożyczki, płatności z góry za produkty oraz udzielają informacji o rynku zbytu, finansach i importerach.
Szacunek dla tożsamości kulturowej 
Organizacje zachęcają do produkcji opartej na tradycjach kulturowych danego regionu.

Odpowiedzialność społeczna 
Wszelkie aspekty działania organizacji członkowskich FAIR TRADE FEDERATION są kontrolowane przez Organizację oraz publicznie dostępne.


Obecność tego logo na produkcie potwierdza, że żaden ze składników użytych do jego produkcji nie jest pochodzenia zwierzęcego.


* informacje uzyskałam korzystając ze strony: www.madamenatura.pl


P.S Nie wszystkie firmy kosmetyczne posiadają certyfikaty ekologiczne a jednak w niektórych skład kosmetyków jest naturalny. Wiele nowych firm dopiero się o nie ubiega. Dlatego warto przyjrzeć się składnikom w naszych kosmetykach.
SHARE:

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

© Magiczny Domek. All rights reserved.
Blogger Templates by pipdig