07 grudnia 2015

Wszystko Jest Ważne

Wszystko jest ważne i warto się nad tym pochylić. Oczywiście, że są sprawy najważniejsze, te nieuchwytne, magiczne i nienamacalne. Bliska osoba u boku, siła rodziny, uśmiech dziecka czy wewnętrzna zaduma na temat Bożego Narodzenia. Naszych myśli, uczuć nie da się kupić czy przesłonić sprawami materialnymi. Liczy się dobre słowo dane drugiemu człowiekowi i wewnętrzna motywacja, by z każdym dniem stawać się lepszą wersją siebie. 
Jednak ponieważ odbieramy świat zmysłami i ta sfera jest dla nas bardzo ważna. Widzimy, słyszymy, dotykamy, smakujemy i czujemy otaczający nasz świat i dlatego Święta Bożego Narodzenia oddziaływają tak na zmysły. Bo nam ludziom, by wczuć się w magię świąt potrzeba zmysłowości. Gdyby nie nasze zmysły nie było by kultury. Słowo to pochodzi od łacińskiego słowa colere, które oznacza uprawiać, dbać, pielęgnować, kształcić. Dlatego tak dbamy i o tradycję i kulturę i zależy nam na świątecznym wystroju, smacznej i aromatycznej wieczerzy w Wigilijną noc. Chcemy ucieszyć bliskie nam osoby obdarowywując je prezentami, które oczywiście nie są najważniejsze, ale są... ważne, bo oddziałują na zmysły obdarowywanego.
Wszystko jest ważne i warto się nad tym pochylić. Zaczynając od wystroju, melodii, która wpada w ucho, czy smakowitych zapachów dochodzących z kuchni podczas przygotowań świątecznych. A najważniejsze, by znaleźć czas na zadumę, na te głębsze uczucia w każdym z nas. Zastanowić się - jakim jestem człowiekiem? Czy nasze usta służą częściej do smakowania lub całowania bliskich nas osób, czy może częściej używamy ich, by sprawić złym słowem komuś przykrość. Czy przez nasz dotyk przekazujemy innym miłość czy agresję? Czy słuchamy mądrych ludzi czy karmimy się wyłącznie plotką, która prowokuje nas, by oceniać. Czy nasze oczy pozwalają dostrzec w drugim człowieku dobro? Warto żyć uważnie i każdy dzień smakować mądrze używając swoich zmysłów. Bo wszystko jest ważne, gdy niesie za sobą dobre intencje i miłość.

I tak naszymi zwykłymi, ludzkimi zmysłami szykujemy się do świąt. Robi się coraz bardziej magicznie. :)
Nasi starzy czytelnicy już doskonale znają nasza choinkę, gdyż od lat jest taka sama. Trzymam się pewnej tradycji i nie zmieniam znacząco dekoracji co roku. Niektórzy lubią odmianę i raz na biało, drugiej zimy na złoto itp. Mi choinka zawsze kojarzy się z danym domem i rodziną, więc chcę by co roku była taka 'nasza' z charakterystycznymi elemantami.
Choinka w Magicznym Domku utrzymana jest w leśnym klimacie i wiszą na niej skrzaty, leśni mieszkańcy, muchomorki, wróżki, szyszki oraz jabłuszka . Mieszkamy blisko lasu, więc choinka zobowiązuje. :)Choinkę postawiliśmy na metalowym stoliczku ze szklanym blatem, jest na tyle wysoki, że jeszcze w tym roku Marysia nie dosięgnie ozdób.


Mam już jak zwykle przemyślaną aranżację Wigilijnego stołu i w tym roku będzie utrzymana w szarościach, zupełnie inaczej niż w poprzednich latach. Ozdoby w tym roku są więc bardziej stonowane.


Poduszki (H&M Home)
Chociaż wiem, że czasami trudno się powstrzymać, nie jestem maniaczką kupującą co roku masę ozdób świątecznych. W tym roku jedynie co dokupiłam do światełka w kształcie bombek i piekne ozdobne bombki (TKMaxx), które wraz z szyszkami włożyłam do drewnianej tacy.


`Nastrojowe świece, pare dodatków i świąteczny nastrój jest wyczuwalny. Z każdym rokiem wyciągam mniej świątecznych ozdób, by nie przytłczać pomieszczenia. Ale w tym okresie musi byc przytulnie! To podstawa. :)To będzie drugie Boże Narodzenie Marysi i dokładnie pamiętam jak zastanawiałam się wtedy - jak to będzie za rok, gdy Marysia będzie już chodzić i otwierać sama prezenty. :) Pozdrawiamy!
SHARE:

10 komentarzy

 1. Bardzo, bardzo piękna i mądra notka. Nie wiem czy to wpływ świąt, czy końca roku, że zaczynamy inaczej patrzeć na pewne sprawy.

  PS> Cudowne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowity klimat... Za każdym razem, kiedy Cię odwiedzam nie mogę się nadziwić jak ciepło i przytulnie jest w Waszym domku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kochana,u Ciebie jak zwykle przepięknie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieplutko, cichutko i nastrojowo... tak odbieram Twój domek magiczny.
  Pięknie...

  Pozdrawiam ciepło,
  Martita

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękny tekst.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne ,mądre i głębokie słowa .Bardzo podoba mi się wystrój Magicznego Domku:)U nas choinkę ubieramy dopiero rano 24 grudnia-taka tradycja wyniesiona z domu:)ale tak jak i u Ciebie choinka przystrojona jest w leśne ozdoby :) nie mamy ani jednej tradycyjnej bombki,za to wiszą najczęściej drewniane ozdoby (ptaszki ,sowy itp) w zeszłym roku zobaczyłam u Ciebie wiewiórkę i jeża na które zachorowałam (i tak choruję już rok i nigdzie nie mogę spotkać w sklepie).
  Serdeczności:)
  Agnieszka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pięknie! Bardzo spodobała mi się zawieszka jelenia, ale niestety w Poznaniu ich nie było. Nie mogłam jednak z tego zrezygnować i zamówiłam u osoby wycinającej w drewnie. Mam nadzieję, że będzie podobny efekt. Inspirujesz!

  OdpowiedzUsuń
 8. Gusiu z jakiego aparatu korzystasz?

  OdpowiedzUsuń
 9. Mądre słowa. Najbardziej lubię te o ocenianiu. Wszyscy jesteśmy ludźmi, puchem marnym, nie dane nam jest oceniać :). Niech każdy robi swoje i po swojemu. Nie zawsze wiemy, dlaczego ktoś postępuje tak, czy inaczej. Nie znamy motywów postępowania drugiej osoby, nie znamy szczegółów danej sytuacji, nawet jeśli nam się wydaje, że tak jest. Jednak nie siedzimy w głowie i przeżyciach drugiego człowieka, tak samo jak on w naszej. Utrzymujmy w miarę możliwości dobry nastrój między ludźmi, a przede wszystkim w Nas samych :). Pozdrawiam serdecznie :) Wesołych Świąt!

  OdpowiedzUsuń
 10. Wspanialy klimat cieplego domu! Rowniez mam te muchomorki z Ikei, bardzo mi sie podobaja. Pozdrowienia!
  www.iskandinavevim.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń

© Magiczny Domek. All rights reserved.
Blogger Templates by pipdig